A multifunctional kitchen tap from the Franke Vital collection delivering hot, cold and filtered drinking water from a single semi-professional pull-out spout, available in Decor Steel PVD / Matt Black finish.
| Application | Kitchen tap |
|---|---|
| Configuration | Multifunctional tap (hot cold & filtered water semi-professional pull-out) |
| Capacity | Filter capacity: approx. 500L |
| Dimensions: | Height: 550mm Tap hole diameter: 35mm Cartridge dimension: 35mm |
| Category | Kitchen Tap |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck mounted (shank fixation) |
| Tap Operation | Dual lever |
| Spout Rotation | 360° |
| Pressure | High pressure |
| Includes | High-Performance filter High-Flow filter Flexible water supply hoses (600mm) |
| Additional Features | 3-in-1 functionality (hot cold & filtered water) Semi-professional pull-out spray Dual spray function Advanced capsule filtration system Activated carbon + high-tech membrane Honeycomb aerator Removes rust dirt and fine sediments Compact space-saving filtration system |
The Franke Vital Capsule 3-in-1 Semi-Pro tap combines professional-style design with advanced water filtration technology. It delivers hot and cold water alongside filtered drinking water using a capsule system that blends activated carbon with a high-tech membrane for improved water purity. The semi-professional pull-out spray head offers enhanced flexibility for rinsing and cleaning, while the dual spray function and 360° rotation provide maximum usability. The system can filter up to 500L of water per cartridge and includes both High-Performance and High-Flow filters for different water conditions.
A multifunctional kitchen tap from the Franke Vital collection delivering hot, cold and filtered drinking water from a single semi-professional pull-out spout, available in Decor Steel PVD / Matt Black finish.
| Application | Kitchen tap |
|---|---|
| Configuration | Multifunctional tap (hot cold & filtered water semi-professional pull-out) |
| Capacity | Filter capacity: approx. 500L |
| Dimensions: | Height: 550mm Tap hole diameter: 35mm Cartridge dimension: 35mm |
| Category | Kitchen Tap |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck mounted (shank fixation) |
| Tap Operation | Dual lever |
| Spout Rotation | 360° |
| Pressure | High pressure |
| Includes | High-Performance filter High-Flow filter Flexible water supply hoses (600mm) |
| Additional Features | 3-in-1 functionality (hot cold & filtered water) Semi-professional pull-out spray Dual spray function Advanced capsule filtration system Activated carbon + high-tech membrane Honeycomb aerator Removes rust dirt and fine sediments Compact space-saving filtration system |
The Franke Vital Capsule 3-in-1 Semi-Pro tap combines professional-style design with advanced water filtration technology. It delivers hot and cold water alongside filtered drinking water using a capsule system that blends activated carbon with a high-tech membrane for improved water purity. The semi-professional pull-out spray head offers enhanced flexibility for rinsing and cleaning, while the dual spray function and 360° rotation provide maximum usability. The system can filter up to 500L of water per cartridge and includes both High-Performance and High-Flow filters for different water conditions.