A professional-style kitchen tap from the Franke Active range featuring a flexible semi-pro pull-out spray and available in a Chrome and Matt Black finish.
| Application | Kitchen sink |
|---|---|
| Configuration | Semi-professional pull-out spray tap |
| Dimensions: | Height: 470mm Tap hole diameter: 35mm Cartridge dimension: 35mm |
| Category | Kitchen Tap |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck mounted (shank fixation) |
| Tap Operation | Side lever mixer |
| Spout Rotation | 180° |
| Flow Rate | 7.1L/min (at 3 bar) |
| Pressure | High pressure |
| Includes | Flexible pull-out hose (metal) Flexible water supply hoses (450mm) Fixing kit |
| Additional Features | Eco water saving system Laminar aerator Pull-out spray head |
The Franke Active Semi-Pro tap blends professional kitchen functionality with modern design. Featuring a flexible pull-out spray head and side lever control, it offers excellent reach and flexibility for rinsing dishes and cleaning the sink area. The ceramic mechanism ensures smooth operation, while the lever design allows forward movement only, making it suitable for installation near upstands or walls.
A professional-style kitchen tap from the Franke Active range featuring a flexible semi-pro pull-out spray and available in a Chrome and Matt Black finish.
| Application | Kitchen sink |
|---|---|
| Configuration | Semi-professional pull-out spray tap |
| Dimensions: | Height: 470mm Tap hole diameter: 35mm Cartridge dimension: 35mm |
| Category | Kitchen Tap |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck mounted (shank fixation) |
| Tap Operation | Side lever mixer |
| Spout Rotation | 180° |
| Flow Rate | 7.1L/min (at 3 bar) |
| Pressure | High pressure |
| Includes | Flexible pull-out hose (metal) Flexible water supply hoses (450mm) Fixing kit |
| Additional Features | Eco water saving system Laminar aerator Pull-out spray head |
The Franke Active Semi-Pro tap blends professional kitchen functionality with modern design. Featuring a flexible pull-out spray head and side lever control, it offers excellent reach and flexibility for rinsing dishes and cleaning the sink area. The ceramic mechanism ensures smooth operation, while the lever design allows forward movement only, making it suitable for installation near upstands or walls.